Obisk umetnice Urše Toman

Nekega zimskega dne se nam je takoj po malici v dveh skupinah pri Modrih in Rdečih palčkih pridružila umetnica – kiparka Urša. Otrokom se je najprej predstavila, predstavila jim je tudi svoje delo, svoje kipce iz brona, lesa, obdelanega betona in gline. Otroci so se s kipci rokovali, so jih pestovali, doživljali umetnine z vsemi čutili in s tem preizkušali njihovo težo, obliko, jih božali: hrapavost – gladkost, vonjali,…

Pri Modrih palčkih so otroci kot zadnji kipec občudovali tjulnja iz žgane gline in z njegovo pomočjo prešli na material oz. tematiko delavnice.

Z vprašanjem: »Iz česa je? Kaj imam tam na vozičku?«, so sledil odgovori otrok: »Blato!«.

Otroci so si kose gline najprej ogledali in nato se z njo rokovali. Vsi otroci razen enega, so takoj pristopili k mizam in pričeli brez težav s tipanjem in gnetenjem. Na spodbudo umetnice in strokovnih delavcev so pričeli z valjanjem, gnetenjem in nastale so svojstvene umetnine. Eden izmed otrok je glino tudi poskusil, okušal in ugotovil, da ni prijetnega okusa. Otroci so bili pri dejavnosti vztrajni in aktivni. Uporabljali so različne delavne rekvizite in pripomočke, z njimi so tudi okrasili »torto« in poleg peli pesmico »Vse najboljše«. Tudi posamezniki, ki po navadi pri dejavnostih niso vztrajni in potrebujejo veliko spodbude, so bili danes pri dejavnosti izjemno vztrajni in kreativni.

Pri Rdečih palčkih, pa so otroci na vprašanje »Iz česa je kipec?« imeli že kar pravilen odgovor »Gline«,po vsej verjetnost zato, ker smo se o tem že predhodno v skupini pogovarjali. Otroci so tudi vedeli, kje in kako glino dobimo. Umetnica Urša je povedala, da je kipce potrebno najprej oblikovati nato posušiti in šele čez toliko časa dati v posebno toplo peč, kjer se jih speče, da postanejo trdi – pravi kipi. Z otroki smo se dogovorili, da bomo izdelke sami odnesli v CV, kjer imajo tako posebno peč in si peč tudi ogledali.

Otroci so se sami preizkusili pri rezanju gline na kose z žico. Vsi otroci so k dejavnosti pristopili z vnemo. Najprej so glino le opazovali, božali in nato so začeli gnesti. Glina jim je najprej bila mrzla, ko pa je bila dovolj pregnetena je bila tudi na otip prijetnejša in tako so začeli z oblikovanjem. Ko jim je umetnica predlagala, da iz gline lahko naredijo tudi kipec, smo vsi skupaj začeli iskati ideje, kaj vse bi lahko iz gline oblikovali. Zbrali smo kar nekaj idej in jih tudi udejanjili. Otroke smo spodbujali z vprašanji (Kaj smo opazovali v gozdu?, Katera žival ti je najbolj všeč?, Lahko napišeš tudi svoje ime na glineno tablico, ki jo lahko okrasiš., Lahko si izdelaš tudi obesek ali medaljo…), spodbujale pa smo tudi k temu, da se med seboj ne ponavljajo, da je vsak izdelal svojstven izdelek. Vsi otroci so bili aktivni in le z težavo smo morali z dejavnostjo zaključiti, saj je že bil čas kosila (»Zakaj že moramo končati?, Jaz bi še delal. Jaz še nisem končala. Kaj jutri bomo spet delali z glino? Kaj zdaj moramo počistiti?«). vsa ta vprašanja so bila postavljena samo, da bi z dejavnostjo lahko nadaljevali. Veselimo se že drugega srečanja z Uršo.

 

 

ZDRAVJE V VRTCU V ENOTI JPS

ZDRAVJE V VRTCU V ENOTI JPS Nacionalni inštitut za javno zdravje že 16 let vodi program Zdravje v vrtcu. Vanj smo vključeni tudi otroci in strokovni

LUTKOVNA PREDSTAVA

LUTKOVNA PREDSTAVA OPIČJA UGANKA ALI MAMICA KJE SI HIŠA OTROK IN UMETNOSTI   V sodelovanju z društvom Hiša otrok in umetnosti smo si ogledali lutkovno

Dostopnost