Prvič v vrtec

PRVIČ V VRTEC

Otrok prvič zapusti družinsko zavetje, ko vstopi v vrtec. Da bodo prvi dnevi v  vrtcu za otroka in vas lažji priporočamo, da skupaj z otrokom predhodno obiščete vrtec.    Pogovorite se z vzgojiteljico, posredujte vse informacije, ki bi ji omogočile hitrejše zbližanje z otrokom (zdravje otroka, navade pri prehranjevanju, kaj rad počne, česa se boji…). Otrok se v vrtcu sreča z drugačnim okoljem, drugimi ljudmi in zahtevami. V teh trenutkih se zaposleni v vrtcu trudimo biti otroku v oporo, ga razumeti in mu ohranjati občutek varnosti in sprejetosti.

UVAJANJE OTROKA V VRTEC

Otrok se počuti varno, ko je v znanem okolju, v bližini svojih staršev in ko življenje teče po ustaljenem redu. Zato ga na spremembe pripravimo s postopnim uvajanjem le-teh. Ker je otrok čustveno navezan na starše, jih želi imeti v svoji bližini. Vendar začetne težave ob uvajanju otroka običajno kmalu minejo.

V Vrtcu Nova Gorica se zavedamo, da je vstop v vrtec pomemben dogodek v življenju tako za otroke kot tudi za njihove starše. To je morda prva daljša ločitev otroka, zato je še pomembnejše, da uvajanje otroka v vrtec poteka postopno. Preden otrok začne obiskovati vrtec so starši vabljeni na pogovor z obema strokovnima delavkama iz oddelka, kamor bo vključen.

ZDRAVNIŠKO POTRDILO

Pred vključitvijo v vrtec mora otrok opraviti pregled pri pediatru. Zdravniško potrdilo je potrebno dostaviti 1 dan vključitve v vrtec (prvi uvajalni dan) v tajništvo vrtca ali ga oddate svoji vzgojiteljici prvi dan uvajanja.

STARŠEM PRIPOROČAMO:

 • da otroka ne pustite prvi dan ves čas v vrtcu;
 • da si za uvajanje vzamete nekaj dni dopusta in ste po potrebi nekaj dni prisotni v vrtcu skupaj z otrokom, se vključite v dejavnosti, ki jih izvaja in organizira vzgojiteljica, se z otrokom igrate in ste mu v oporo pri navezovanju prvih stikov; uvajanje naj bi trajalo en teden;
 • da v času uvajanja v otrokovo življenje ne vnašate še dodatnih sprememb in jih načrtujete kasneje, ko se otrok že privadi vrtca;
 • da je otroku v vrtec dovoljeno prinesti najljubšo igračo/ninico, ki ga bo spominjala na dom;
 • da otrok vrtec obiskuje čimbolj redno; in mu sporočate vsak dan, da mu bo v vrtcu lepo;
 • da se držite obljub, ki mu jih obljubite;
 • da vzgojiteljico vprašate o počutju otroka v času postopnega uvajanja in ji sporočite vse, kar se vam zdi pomembno in bi lahko pomagalo pri lažjem uvajanju;
 • da si vzamete čas in ste potrpežljivi in razumevajoči do otroka;
 • da otrok namenite več pozornosti, potrpežljivosti in nežnosti, če bo nekaj časa občutljivejši;
 • da mu omogočite in ga spodbujate, da pripoveduje o vrtcu ali izrazi morebitne stiske tudi s pomočjo igre in risbe;
 • da prvi mesec imate stalen ritem prihoda v vrtec (priporočamo najkasneje pri- hod do 8 ure) in odhoda domov, saj to daje otroku občutek varnosti in zaupanja;
 • da otrok doživi, da se starši sproščeno in naklonjeno pogovarjate z vzgojiteljico in s pomočnico vzgojiteljice; s tem pomagamo otroku, da se bolje počuti,

Pomembno je, da se tudi vi starši dobro počutje, ko svojega otroka zaupate novim ljudem, saj se vaše zaupanje v vrtec prenaša tudi na otroka. Otrok se v vrtcu sreča z drugačnim okoljem, drugimi ljudmi in zahtevami. V teh trenutkih se zaposleni v vrtcu trudimo biti otroku v oporo, ga razumeti in mu ohranjati občutek varnosti in sprejetosti.

Dostopnost