LECTOVO SRCE

Mesec marec je mesec družine. Naše mame praznujejo prav poseben praznik – materinski dan. Želeli smo jih presenetiti in jim z drobno pozornostjo povedati, da jih imamo radi. V ta namen smo v skupini Zvezdice, izdelali LECTOVO SRCE.

Tudi Slovenci imamo svoj medenjak, ki ga imenujemo lect. Obvezna oblika lecta je srce,ki je obarvano z rdečo barvo (nekoč barvilo rdeče pese), in okrašeno z različnimi ornamenti, majhnimi ogledalci ali napisi. Po slovenskem izročilu se obarva samo sprednja stran. Lectarstvo je ena najstarejših obrti pri nas. Peka medenih kruhkov na Slovenskem sega v 19. stoletje. Nekoč so te lepo krašene medenjake pekli izključno ob največjih cerkvenih in družinskih praznikih kot slaščico pa tudi kot svatovsko darilo in kot nadomestilo za sladke besede, ki so jih dajali v dar zaljubljeni. Brž ko so predvsem mestni izdelovalci, večinoma iz vrst medičarjev, svečarjev in lectarjev, ugotovili, da gredo na sejmih in žegnanjih izvrstno v promet, je bilo tega »blaga« na takih prireditvah vedno dovolj. Tudi danes je lectovo srce redna ponudba na sejmih in tudi kot prijazen turistični spominek iz Slovenije. Simbolni pomen lectovega srca Rdeča barva lectovih srčkov naj bi bila simbol ljubezni in strasti. Enako velja za srce kot zelo močan simbol, poznan širom sveta. Rumena pentljica simbolizira neskončnost, zelena z rožicami pa rast in razvoj. Ogledalce na srčku naj bi bilo namenjeno temu, da so se dekleta lahko občudovala v njem… (spletni vir)

 

 

 

Dostopnost